Kašmír - řada Cashmere

 

     Kašmír, materiál získávaný ze srsti horských (himalájských) koz, patří k nejkvalitnějším a zároveň i nejdražším výplňovým materiálům vůbec. Používá se také na výrobu svetrů, šál apod. Jedná se o luxusní záležitost, kde však neplatíme za značku, ale za kvalitu.

    Kašmírské kozy se musely přizpůsobit přírodním podmínkám v oblastech, kde teplota často klesá až na -40oC. Proto má kašmírová vlna vynikající termoregulační vlastnosti - jemnost a hřejivost, která je mnohonásobně vyšší než u ovčí vlny (až šestinásobná).

kašmírská koza

     Získává vyčesáváním kašmírských koz v oblasti slabin, kde se nacházejí ta nejjemnější a nejkvalitnější vlákna. Těchto vláken však není mnoho, proto se jich dá ročně získat z jedné kozy 50 - 150 gramů.

     Povrchovým materiálem je vysoce kvalitní broušená sýpkovina - 100% bavlna. Náplň je střiž z kašmírové vlny. Do obliby se dostal zejména pro své unikátní vlastnosti, díky kterým se dnes řadí mezi nejvzácnější přírodní textilie světa.

     Alternativou mohou být výrobky z pleteného plyše - vlasu z čistého kašmíru, tzv. včes.

     V případě produktů se sýpkovinou je doporučena údržba chemickým čištěním. U včesových výrobků je vhodné šetrné praní na 30oC při využití čistících prostředků obsahujících lanolin. 

      Zboží je dodáváno v luxusní tašce.