Víš s kým spíš?...aneb roztoči v posteli

Víš s kým spíš?... aneb roztoči v posteli

Roztoči jsou tak drobní, že je pouhým okem nezachytíte. Avšak zdravotní komplikace, které dokážou způsobit, mohou mít velké a nepříjemné následky. Vyplatí se proto věnovat čas i úsilí boji proti těmto nezvaným hostům, kteří se nachází ve spoustě domácností. Ukrývají se především v peřinách a zbavit se jich úplně je víceméně nemožné. Co všechno tedy můžeme udělat pro to, aby jste jejich výskyt co nejvíce omezili?

 

Co roztoči způsobují?

Jak už bylo nastíněno v úvodu tohoto článku, roztoči mohou způsobovat mnohé nepříjemné zdravotní problémy. Jedná se především o alergické projevy v podobě vyrážek, v konečném důsledku se mohou roztoči zasadit o rozvoj atopického ekzému. Dále jsou příčinou astmatu a jiných dýchacích komplikací. Pod velkým náporem alergenů, kterými roztoči jsou, pak může dojít k celkovému vytížení imunity a pocitům vyčerpanosti. Tyto alergeny se lehce šíří vzduchem, a tak jsou lidmi vdechovány.

 

Jak se projevuje alergie na roztoče:

 

Ideální podmínky pro roztoče:

Pro roztoče prachové jsou ideální podmínky při teplotě 25°C a vlhkosti vzduchu 75%. Vysoká vlhkost vzduchu je pro ně důležitá, protože vodu přijímají celým povrchem těla. Rovněž se jim dobře daří ve tmavých místnostech nebo zákoutích.

 

Proč je nejvíce roztočů právě v posteli?

Jak vyplývá z výše uvedených informací, roztoči se nejvíce vyskytují právě v lůžkovinách z toho důvodu, že tam mají ideální podmínky pro život. Mají v těchto místech dostatek potravy v podobě odloučených šupinek kůže, povětšinou zde není dostatek světla a také se v posteli pravidelně vytváří teplo i vlhko vznikající dýcháním a pocením. 

Úspěšný boj proti roztočům:

Čím je tedy možnén zamezit dalšímu množení roztočů? Především upravením podmínek v bytě tak, aby se u Vás roztočům nedařilo. Pamatujte na to, že vlhkost by neměla přesáhnout 50%. Prostory také zbytečně nepřetápějte, udržíte-li teploty pod 22°C, pak roztočům taktéž znepříjemníte život. Ti také nesnesou mráz, nebo extrémní teplo nad 55°C.

V zimě proto může nechat byt jednorázově vymrazit. Pomůžete si také tím, když budete do bytu pouštět dostatek světla a budete větrat. Častější výměna lůžkovin a vyváření v prostředku s přídavkem dezinfekce je také vhodným postupem.

Jak se tedy roztočů zbavit?