Zajímavosti

Jak vybrat vhodnou přikrývku?

Snad každý z nás má rád pocit tepla, během studených zimních nocí. V opačném případě nikdo neholduje horkým letním nocím, kdy se člověk převaluje z jedné strany na druhou a nezamhouří oka. Jaké vlastnosti by měla mít přikrývka, která nám zaručí klidný a ničím nerušený spánek?

Velikost přikrývky

Přikrývka by zajisté měla být dostatečně široká a dlouhá, aby se Vám komfortně spalo. Běžné rozměry přikrývek jsou 135 x 200 cm, ale samozřejmě šijeme i přikrývky v prodloužené délce 220 cm. Velmi oblíbenými přikrývkami se stávají tzv. francouzské přikrývky ve velikostech 200×200 cm, nebo v prodloužené délce 220 x 240 cm. V případě, že Vám nevyhovuje ani jeden z uvedených rozměru, tak nezoufejte, pro nás není žádný rozměr překážkou.

Varianta přikrývky

Nemůžete se rozhodnout, zda si pořídit jednu přikrývku, nebo dvě pro různá období? Určitě doporučujeme dvě. V chladnějším období oceníte teplejší přikrývku, která Vás ideálně zahřeje. Přikrývka musí být lehká, prodyšná, ale především nadýchaná. V letních nocích Vám postačí tenká a vzdušná přikrývka.

Materiály a vlastnosti přikrývek

Přikrývky vyrábíme z přírodních materiálů (např. peří, vlna, velbloudí srst) nebo z umělých materiálů (duté vlákno).

Opravdu komfortní odpočinek v hebkém živočišném teple luxusních lůžkovin je zajištěn z pravé velbloudí vlny. Velbloudí srst tvoří jemný, měkký a velmi přiléhavý ušlechtilý vlas. Vyznačuje se velmi dobrým vyrovnáváním teploty a vlhkosti – v létě příjemně chladí a v zimě spolehlivě zahřeje. Výhodou peří je jeho lehkost, hřejivost a schopnost absorbovat vlhkost. Ale není peří jako peří. Nejžádanější je prachové husí peří, které čím víc procent přikrývky tvoří, tím je přikrývka kvalitnější. Vlněné přikrývky mají schopnost výborné tepelné izolace a pohlcení vlhkosti. Vytváří tzv. suché teplo, takže se nemusíte bát zpocení. Ve vlněném vláknu je navíc obsažen lanolin, látka, která má uklidňující účinky na pokožku, zjemňuje ji a působí protizánětlivě. Vlna navíc odolává plísním a roztočům, a je tak vhodná pro alergiky. Přírodní vlákno Lyocell-TENCEL má schopnost regulace vlhkosti – odebírat a odvádět ji pryč. Tím pomáhá udržovat v lůžku suché mikroklima. Díky suchému prostředí poskytují pocit tepla.  Kašmír, materiál získávaný ze srsti horských (himalájských) koz, patří k nejkvalitnějším a zároveň i nejdražším výplňovým materiálům vůbec. Používá se také na výrobu svetrů, šál apod. Jedná se o luxusní záležitost, kde však neplatíme za značku, ale za kvalitu.

Úkolem dutého vlákna je napodobit vlastnosti přírodních materiálů. Přikrývky z dutého vlákna jsou vzdušné, lehké, mají dlouhou životnost a snadno se udržují. Podle množství dutých vláken rozlišujeme přikrývky na zimní a letní. Řada Aloe Vera příznivě působí na lidskou pokožku, má schopnost zmírňovat bolesti svalů a kloubů, jakož i redukce výskytu bakterií a hub. Clivie svým materiálovým složením a finální úpravou umožňuje prát výrobky až do teploty 95 °C, čímž je zaručena likvidace roztočů a 100% hygiena lůžka. Řada Antistress je určena lidem s aktivním životním stylem, kteří pracují ve vypjatých situacích a potřebují se zbavit stresu, nahromaděného na povrchu lidského těla, pomocí elektrických nábojů. U přikrývek Mikrostop je hlavní důraz kladen na dosažení maximální ochrany proti bakteriím a roztočům. Je proto určena zejména všem osobám trpícím alergickými reakcemi na mikrobiální alergeny, nicméně velmi vhodná je i pro spotřebitele, kteří dbají o udržování biologicky nezávadného prostředí pro své spaní.

Jak vybrat vhodný polštář?

Pořídili jste si novou postel, rošt či matraci, ale stále to není to pravé ořechové? Přetrvává bolest hlavy a zad, únava a zablokovaná krční páteř? Chyba může nastat i podceňovaným výběrem polštáře. Polštář by měl poskytnout dostatečný komfort a oporu hlavy včetně páteře. Velmi oblíbenými a vyhledávanými jsou anatomické polštáře, na které si ovšem musíte zvyknout. Trvá až týden, než si na něj vytvoříte svůj názor.

Poloha při spánku

Jestliže rádi spíte na břiše, doporučujeme měkký, nízký a plochý polštář. Pro spaní na zádech a naboku si vyberte středně měkký, vyšší a anatomicky přizpůsobitelný. Pokud rádi střídáte polohy, dejte přednost anatomickému polštáři s odpovídající oporou hlavy i páteře.

Tvar polštáře

Anatomický nebo klasický polštář? Při spaní na břiše Vám bude vyhovovat klasický polštář a při spaní na boku a na zádech anatomický polštář.

Náplň polštáře

Velkou výhodou našich polštářů je vnitřní vak se zipem, kromě péřového polštáře Regina, díky kterému je možné regulovat množství náplně dle přání. Nejčastější náplní jsou polyesterové kuličky, které i po vyprání drží stále svůj tvar. Paměťová pěna se přizpůsobí vaší hlavě a uleví od tlaku. Je velmi vhodná pro alergiky a astmatiky.

Zdravotní problémy

Bolesti páteře a krku jsou způsobené mnohdy špatnou polohou hlavy na polštáři, volbou anatomického polštáře se potíže zmírní nebo zcela vymizí.

Pro alergiky jsou nejhorší roztoči. Mohou se držet v péřových polštářích a potrápí nejednoho alergika, náplň z hedvábí či mikrovlákna pro vás bude vysvobozením.

Péče a praní

Polštáře doporučujeme prát po 6-12 měsících, přikrývky po dvou letech. U většiny námi nabízených polštářů lze prát zvlášť vnitřní vak s náplní a samotný potah polštáře. Je tak zajištěna komfortní péče, kdy potah polštáře můžeme prát mnohem častěji než vnitřní vak s náplní.

Při údržbě vždy dbejte na dodržení vyznačených pracích symbolů. Produkty ze syntetických materiálů lze prát při vhodné teplotě v pračce, zatímco u většiny produktů z přírodních materiálů je doporučeno profesionální chemické čištění, avšak vnitřní vak s výplní lze prát v pračce. Při praní v pračce používejte jen 1/3 obvyklé dávky pracího prášku, aby došlo k jeho dokonalému odmáchání. Produkty si lze vybírat nejen podle rozměrů atd., ale také podle výše stupňů, při kterých je lze prát. Většina produktů lze prát do teploty 60 °C, Anti-stress při šetrnější teplotě do 40 °C a naopak výrobky Clivie+, Clivie CS a Rosalinda lze prát až při 95 °C, čímž je zajištěna zvýšená hygiena lůžka.

Přikrývky doporučujeme při běžném používání prát po 2 letech a pravidelně větrat. Přikrývky lze prát v pračce nebo je zapotřebí profesionálního chemického čištění – údržba je stejná jako u polštářů dané kolekce. Vzhledem k objemu přikrývky je nutné prát v pračce, kde může mít suché prádlo až 7 kg, aby nedošlo k poškození pračky.

 

Víš s kým spíš?… aneb roztoči v posteli

Roztoči jsou tak drobní, že je pouhým okem nezachytíte. Avšak zdravotní komplikace, které dokážou způsobit, mohou mít velké a nepříjemné následky. Vyplatí se proto věnovat čas i úsilí boji proti těmto nezvaným hostům, kteří se nachází ve spoustě domácností. Ukrývají se především v peřinách a zbavit se jich úplně je víceméně nemožné. Co všechno tedy můžete udělat pro to, abychom jejich výskytu co nejvíce zamezili?

Co roztoči způsobují?

Jak už bylo nastíněno v úvodu tohoto článku, roztoči mohou způsobovat mnohé nepříjemné zdravotní problémy. Jedná se především o alergické projevy v podobě vyrážek. V konečném důsledku se mohou roztoči zasadit o rozvoj atopického ekzému. Dále jsou příčinou astmatu a jiných dýchacích komplikací. Pod velkým náporem alergenů, kterými roztoči jsou, pak může dojít k celkovému vytížení imunity a pocitům vyčerpanosti. Tyto alergeny se lehce šíří vzduchem, a tak jsou lidmi vdechovány.

Jak se projevuje alergie na roztoče:

  • slzení a zarudnutí očí, otoky víček
  • svědění a pocit ucpaného nosu
  • kýchání, vodnatá rýma, kašel
  • záchvaty dušnosti
  • vznik astmatu, jeho zhoršení

Ideální podmínky pro roztoče:

Pro roztoče prachové jsou ideální podmínky při teplotě 25 °C a vlhkosti vzduchu 75 %. Vysoká vlhkost vzduchu je pro ně důležitá, protože vodu přijímají celým povrchem těla. Rovněž se jim dobře daří ve tmavých místnostech nebo zákoutích.

Proč je nejvíce roztočů právě v posteli?

Jak vyplývá z výše uvedených informací, roztoči se nejvíce vyskytují právě v lůžkovinách z toho důvodu, že tam mají ideální podmínky pro život. Mají v těchto místech dostatek potravy v podobě odloučených šupinek kůže, povětšinou zde není dostatek světla a také se v posteli pravidelně vytváří teplo i vlhko vznikající dýcháním a pocením.

Úspěšný boj proti roztočům:

Čím je tedy možné zamezit dalšímu množení roztočů? Především upravením podmínek v bytě tak, aby se u Vás roztočům nedařilo. Pamatujte na to, že vlhkost by neměla přesáhnout 50%. Prostory také zbytečně nepřetápějte, udržíte-li teploty pod 22°C, pak roztočům taktéž znepříjemníte život. Také nesnesou mráz, nebo extrémní teplo nad 55°C.

V zimě proto můžete nechat byt jednorázově vymrazit. Pomůžete si také tím, když budete do bytu pouštět dostatek světla a budete větrat. Častější výměna lůžkovin a vyváření v prostředku s přídavkem dezinfekce je také vhodným postupem.

Jak se tedy roztočů zbavit?

  • snížit vlhkost v bytě pod 50%
  • sluneční světlo
  • nízké teploty nad 60%
  • vybírat ložní povlečení a prádlo, které můžeme prát na 60°C
  • protiroztočové přípravky s obsahem benzylbenzoátu, který je pro člověka netoxický. Mrtví roztoči však mohou škodit svými alergeny
  • roztoče odpuzuje eukalyptový olej, používejte ho při stírání prachu
  • po probuzení se nedoporučuje hned postel zastlat, ale vyvětrat ji
  • pomoci může i čistička vzduchu
  • k dostání jsou i speciální protiroztočové polštáře a přikrývky z řady Mikrostop

Potřebujete poradit?

+420 725 553 280

(v pracovní dny 7:00 – 15:00)